SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
Rok 2020
Zapoznaj się z najnowszymi zasadami bezpieczeństwa
obowiązującymi od 28.12.2020r do 17.01.2021r.
Wyniki Konkursu Profilaktycznego
Używki niszczą życie.
Wyniki konkursu
W listopadzie zaprosiliśmy uczniów szkół Gminy Słupno do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Profilaktycznym ph. Używki niszczą życie. To kolejne z zadań podjętych we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Słupnie, a realizowanych w ramach Projektu Profilaktycznego Przeciwdziałam, interweniuję i reaguję. Wspomniana komisja jest sponsorem nagród w naszym konkursie. Uczniowie z klas I - IV wykonywali plakat, a starsi z klas V - VIII przygotowywali prezentację. Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa wyłoniła i nagrodziła te najlepsze. Było to niezwykle trudne zadanie, bowiem uczestnicy konkursu wykazali się dużym zaangażowaniem przy wykonywaniu prac.
Klasy I - IV
1. Zuzanna Szczutowska - SP Słupno
2. Nikola Tomaszewska - SP Liszyno
3. Roksana Paśnicka - SP Liszyno
Wyróżnienia:
Krzysztof Grzybowski - SP Święcieniec
Sandra Graczyk - SP Słupno
Klasy V- VIII
1. Amelia Owczarek - SP Słupno
Maja Cybulska - SP Święcieniec
2. Marta Świrska - SP Liszyno
3. Mateusz Pielaszewski - SP Słupno
Aleksandra Damaziak - SP Liszyno
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie prac. Jesteście wspaniali.
Wielkie brawa i gratulacje dla zwycięzców i wyróżnionych.
Razem bezpieczniej - Program profilaktyczny
"Szanowni Państwo W ramach realizacji Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań - Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020, na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Komenda Główna Policji nagrała spot
profilaktyczny o tematyce związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży. Zachęcamy do obejrzenia spotu, który skierowany jest głównie do rodziców, i który dostępny jest pod adresem: mazowiecka.policja.gov.pl/ra/dzialania- policji/aktualnosci/47540,STOP-HEJTOWI-wsrod-dzieci-i-mlodziezy.html?search=6458577 oraz pod poniższym linkiem.
Spotkania z profilaktykami
12 i 16 listopada 2020r.
Nasza szkoła od kilku lat współpracuje z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Słupnie. W tym roku realizujemy Projekt Profilaktyczny ph. Przeciwdziałam, interweniuję i reaguję, który w całości fiansowany jest ze środków w/w komisji. W ramach zaplanowanych działań w listopadzie odbyły się
2 spotkania o charakterze profilaktycznym. Pierwsze z nich ph. Narkotyki - mity, a rzeczywistość, które przeznaczone było dla rady pedagogicznej, odbyło się 12 listopada. Drugie spotkanie z profilaktykami nt. Twoje dziecko online zorganiaowane zostało dla rodziców naszych uczniów. Odbyło się ono 16 listopada. Oba poprowadziła pani profilaktyk z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Płocku. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią były to spotkania online.
Rymcerze
5 listopada 2020r.
Współpracując z GKRPA w Słupnie, zorganizowaliśmy dla naszych uczniów spotkanie online z grupą RYMcerze (Bęsiu i DJ Yonas). Odbyło się ono w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Profilaktycznego ph. Nie zmarnuj swojego życia. Spotkanie sfinansowane zostało ze środków GKRPA w Słupnie.Nasi goście w przystępny sposób ukazali młodzieży skutki i konsekwencje zażywania środków psychoaktywnych zarówno w sferze zdrowotnej jak i społecznej. Promowali życie bez uzależnień, zwracając uwagę na potrzebę odkrywania i realizowania własnych pasji, zainteresowań.
Spotkanie z policjantami
2 października 2020 r.
Międzynarodowy
Dzień Bez Przemocy
2 października Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy
„...by nieużywanie przemocy miało jakąkolwiek wartość, musi być zastosowane w konfrontacji z wrogiem”
Klasy I-VIII miały okazję uczestniczyć w warsztatach pt. "Stop przemocy".
Dzieci szukały odpowiedzi na pytania: Skąd się bierze przemoc? Jak sobie radzić ze swoją złością? Każdy stworzył swoją listę osób, które można prosić o pomoc.
2 października 2020 roku, tj. w piątek, odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami policji P. Krzysztofem Moczybrodą oraz P. Tomaszem Brudzyńskim zorganizowane z tej okazji.
Zajęcia na basenie
I semestr 2020/2021
Umiem pływać
Program nauki pływania, który rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. Koronawirus przeszkodził w jego realizacji, więc robimy to teraz. Dzieci są zachwycone i chętnie uczestniczą w zajęciach na basenie. Jeszcze kilka wyjazdów i każde z nich będzie mogło powiedzieć - Umiem pływać.
Święto szkoły 2020
24 - 25 września 2020 r.
24 września rozpoczęliśmy obchody Święta Szkoły, które zorganizowaliśmy w formie pikniku profilaktycznego. Współpracując z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Słupnie, realizujemy Projekt profilaktyczny Przeciwdziałam, interweniuję i reaguję. Jest on finansowany ze środków w/w komisji, która ufundowała min. nagrody dla zwycięzców. W tym roku, z uwagi na ograniczenia z powodu pandemii, obchody naszego święta odbyły się w dwóch turach. 24 września świętowali uczniowie klas IV - VIII, a dzień później swoje możliwości prezentowały klasy młodsze. Dopisała nam pogoda i mogliśmy wesoło i zdrowo spędzić czas na dworze. Uczniowie podzieleni na grupy brali udział w konkursach o różnorodnej tematyce, np związanej z historią szkoły, dotyczącej zagadnień ekologicznych, sportowych oraz zagadnień z zakresu profilaktyki uzależnień, o których przypominała uczniom także okolicznościowa dekoracja. Trzeba było mieć dużą wiedzę, by wygrać wśród wielu drużyn. Udało się to zespołowi z klasy VIb. Drugie miejsce zajęła grupa z klasy VII.
Gratulujemy.
W drugim dniu naszego święta głównymi bohaterami byli pierwszoklasiści, których uroczyście pasowano na uczniów Szkoły Podstawowej im. Ziemi Mazowieckiej w Liszynie. Tutaj także dzieci stanęły na wysokości zadania, wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami z zakresu profilaktyki uzależnień, ekologii, a także popisały się sprawnością fizyczną. Naszymi gośćmi byli też rodzice pierwszaków, którzy wspierali swoje pociechy w realizacji zadań. Dla wszystkich uczestników pikniku odbył się także pokaz capoeiry.
Na zakończenie obu spotkań wszystkie łasuchy zaproszone zostały na kiełbaskę pieczoną w ognisku.
Dzień Zdrowia Mojej Rodziny
Czerwiec 2020 r.
W czerwcu, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Dzień Zdrowia Mojej Rodziny. Każdz nich miał wspólnie z członkami rodziny przygotować sałatkę, surówkę, sok owocowy lub owocowo - warzywny i dbać, by w tym dniu, w jadłospisie rodziny pojawiło się dużo wrzyw i owoców. Kolejnym z zadań było zorganizowanie wspólnie z rodziną dnia aktywności fizycznej. Dowodem na realizację zadań są zdjęcia przesyłane przez uczniów.
Światowy Dzień Roweru
3 czerwca
Moja kondycja na medal - wyniki konkursu
W maju uczniowie klas I - III wzięli udział w konkursie fotograficznym Moja kondycja na medal, promującym aktywne formy spędzania czasu wolnego. Pięknie dziękuję wszystkim, którzy przysłali swoje prace. To wspaniale, że umiecie się bawić.
Po burzliwej dyskusji jury konkursowe zdecydowało się nagrodzić każdego z uczestników konkursu. Gratulujemy Wam zaangażowania szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie.
Zapraszamy po nagrody do sekretariatu szkoły. Można będzie je odbierać od środy 3 czerwca.
Nagrody otrzymują
Klasa I - Lena Dziurlik, Filip Sowiński i Bartek Grzelak.
Klasa II - Gracjan Kokoszkiewicz, Julia Kamińska, Adam Gryglewicz, Filip Wawrzyńczak, Maja Maciejewska, Ola Jagodzińska Szymon Machowski, Agatka Damaziak i Nadia Zalewska
Klasa III- Maja Wolińska,
Zapraszamy naszych uczniów
do udziału w konkursach fotograficznych:
Moja kondycja na medal - klasy I - III
Choć mam rączki małe ... - klasy I - III
Czytać można zawsze i wszędzie
MAZOWIECKA POLICJA APELUJE
Nowe obostrzenia i zasady
Mazowiecki Państwowy Wojewódzki
Inspektor Sanitarny
APEL
DO RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach,
szkołach i placówkach oświatowych
W związku z zawieszeniem
zajęć
dydaktyczno- wychowawczych
od 12 do 25 marca 2020 r.
spowodowanym zagrożeniem koronawirusem
nie udostępniamy także sali gimnastycznej
ani boisk Orlik.
Piątki na basenie
28 lutego 2020 roku
Umiem pływać
Gmina Słupno po raz kolejny uzyskała z Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinansowanie do organizacji zajęć sportowych dla uczniów klas I – III szkół podstawowych w ramach programu powszechnej nauki pływania ph. Umiem pływać. Projekt obejmuje 20 godzin nauki pływania i są to zajęcia bezpłatne. Odbywają się w piątki na Pływalni Podolanka w Płocku. Dzieci zdobywają nowe umiejętności pod opieką wykwalifikowanych instruktorów. Główne cele programu:
• aktywizacja fizyczna dzieci szkolnych,
• nabycie podstawowych umiejętności pływania,
• profilaktyka wad postawy oraz nadwagi i otyłości.
Zajęcia zakończą się małym sprawdzianem, który pozwoli ocenić poziom opanowania podstawowych umiejętności pływackich.
Koronawirus. Jak się zabezpieczyć?
Jak zapobiec zarażeniu się koronawirusem?
W naszej szkole staramy się przygotować uczniów, by poradzili sobie z różnymi problemami. Jednym z nich jest z całą pewnością uniknięcie zarażenia koronawirusem. Zapoznaliśmy całą społeczność szkolną z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, które zostały wyeksponowane w widocznym miejscu w każdej z klas, a także na gazetce informacyjnej, na korytarzu szkolnym. Informacje nt. koronawirusa dostępne są także na stronie internetowej szkoły w zakładce Dla Rodziców. Udostępnione zostały (w łazienkach) instrukcje nt. Jak skutecznie myć ręce?
Pobierz Plik:
(koronawirus-objawyizalecenia.pdf)
XVII Spotkanie Pokoleń
26 lutego 2020 roku
XVII Spotkanie Pokoleń
26 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka. Ta niezwykła para jest szczególnie droga każdemu dziecku, bowiem posiada niezmierzone pokłady dobroci, miłości i cierpliwości. To u babci i dziadka szuka ono ratunku w chwilach trudnych. Dziś nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję, by w sposób szczególny pokazać wspaniałym gościom, że doceniają ich miłość, dobroć i pięknie za nie dziękują. Dzieci zaprezentowały część artystyczną nawiązującą do pięknych wspomnień babci i dziadka. W tym momencie niejeden tajemniczy uśmiech zagościł na twarzach i nie zabrakło wzruszeń. Dziewczęta ze szkolnego chóru pięknie zaśpiewały także kilka znanych przebojów. Zaprosiły babcie i dziadków na aerobik, przygotowany z myślą o nich. Wszystkie wnuczęta wręczyły wspaniałym gościom przygotowane dla nich upominki.
Spotkanie z policjantem
i ratownikiem WOPR
Spotkanie z policjantem
i ratownikiem WOPR
W naszej placówce wiele uwagi poświęcamy sprawom zdrowia i bezpieczeństwa naszych uczniów. Współpraca z policją oraz z WOPR to stałe punkty w grafiku podejmowanych działań. 6 lutego gościliśmy pana dzielnicowego oraz pana ratownika. Obaj mówili o bezpieczeństwie uczniów podczas ferii zimowych. Filmy, które zaprezentowali wspanaiale ilustrowały skutki nieprzemyślanych działań oraz wskazywały, jakie czynności powinno się podjąć, udzielając pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Warsztaty profilaktyczne
28 listopada 2019 roku
Realizjąc zadania w ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie 28 listopada zorganizowaliśmy warsztaty profilaktyczne dla uczniów wszystkich klas. Poprowadziła je specjalistka – profilaktyk z Centrum Rozwoju Edukacji w Krakowie. Ich realizacja możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, z którą nasza szkoła współpracuje od wielu lat. Tematyka spotkań:
Klasy I – III
Życie w sieci – uzależnienie od Internetu i portali społecznościowych (2 godziny lekcyjne)
Klasy V- VIII
Profilaktyka uzależnień od telefonu komórkowego, Internetu, portali społecznościowych i substancji psychoaktywnych (podział na 2 grupy, po 2 godziny lekcyjne)
I Rambit Szkół Zaprzyjaźnionych
27 listopada 2019 roku
27 listopada odbył się w naszej szkole I Rambit Szkół Zaprzyjaźnionych. Ubiegamy się o certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie i było to jedno z zadań zaplanowanych do realizacji. Jego cel to propagowanie zdrowego stylu życia, zachęcanie uczniów do aktywności fizycznej. Naszymi gośćmi były dziewczęta i chłopcy z klas I – III szkół podstawowych gminy Słupno wraz z wychowawcami. Dzieci wzięły udział w wielu konkurencjach, zdobywając punkty dla swoich zespołów. Krótkie przerwy wypełniały zabawy przy dźwiękach znanej i lubianej przez nie muzyki. Obejrzały także krótki film o tematyce propagującej aktywność fizyczną.
Wyniki końcowe:
I m - Szkoła Podstawowa im. abp. AJ Nowowiejskiego w Słupnie - 44 pkt.
II m - Szkoła Podstawowa im. Małego Powstańca w Święcieńcu - 42 pkt.
III m - Szkoła Podstawowa im. Ziemi Mazowieckiej w Liszynie - 40 pkt.
Próbny alarm
Dbamy o bezpieczeństwo naszych uczniów. Chcemy być przygotowani na każdą ewentualność i dlatego w tym roku szkolnym także zorganizowaliśmy próbny alarm. Nad całością czuwała pani dyrektor oraz wspierający nas druhowie strażacy z OSP w Słupnie. Po sprawnym przeprowadzeniu akcji i wypełnieniu wszystkich procedur mogliśmy wrócić do szkoły. Cieszymy się, że zdaliśmy ten egzamin wzorowo.
Warsztaty zdrowotne
Listopad 2019
Warsztaty zdrowotne
Realizowaliśmy je w listopadzie. Uczestniczyli w nich uczniowie klas V - VIII. Przez wiele ostatnich lat poznawaliśmy szereg zagadnień z zakresu zdrowia. Tegoroczne działania sprzyjały podsumowaniu naszych wiadomości. Poszczególne klasy wykonywały plakaty o tematyce zdrowotnej. Każda z nich przedstawiała inne zagadnienia. Były to hasła:1. Uratuję, bo potrafię - klasa VI.
2. Ruch to zdrowie - klasa VII.
3. Smacznie, zdrowo, kolorowo - klasa Va.
4. Dbam o zdrowie - klasa Vb.
Uczniowie klasy VIII przygotowywali prezentacje o tematyce zdrowotnej. Najlepsza z nich zostanie zaprezentowana uczniom ze wszystkich klas.
Wszyscy uczestnicy warsztatów brali udział także w grze terenowej oraz w zajęciach w-f z wykorzystaniem hulajnóg, łyżworolek oraz deskorolek. Tego rodzaju zajęcia mają przypomnieć o znaczeniu ruchu dla zdrowia każdego człowieka, bez względu na wiek. Teraz jeszcze krótki teścik z wiedzy o zdrowiu.
Do naszej akcji przyłączyła się także pani pedagog, która wypowiedziała wojnę ciężkim plecakom. Wszystkie zostały poważone, by sprawdzić, czy nie są zbyt ciężkie. Znaleźliśmy także sposoby, by je trochę odchudzić.
Śniadanie Daje Moc
15 listopada 2019 roku
Śniadanie Daje Moc
15 listopada 2019 rokuŚniadanie to wciąż najważniejszy posiłek. Daje nam siłę na cały dzień. Ważne są także przekąski między posiłkami, czy II śniadanie. Niestety dzieci jeszcze dość często sięgają po ulubione batoniki, chipsy oraz inne atrakcje smakowe. Dlatego w tym roku postanowiliśmy pokazać, że można zastapić je czymś innym i równie smacznym, a przynajmniej zdrowym. Przygotowaliśmy więc pyszny budyń, owoce świeże i suszone, orzechy oraz nasiona słonecznika. Każde dziecko przyniosło to, co lubi. Okazało się, że nawet bez batoników można zjeść pychotki.
Rodzinny Piknik Profilaktyczny
Spotkanie z policjantami i ratownikiem
Niesamowity świat
higieny jamy ustnej
Uczniowie klasy pierwszej i drugiej naszej szkoły w maju realizowali na zajęciach program profilaktyczny poświęcony edukacji stomatologicznej pt. Niesamowity świat higieny jamy ustnej przygotowany przez Instytut Blenda – a – med Oral – B oraz Disney Polska. Program posiadał rekomendację Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Wiek 6-7 lat to najlepszy czas, aby pomóc dzieciom wykształcić towarzyszące im już przez całe życie pozytywne nawyki dbania o higienę. Niesamowity świat higieny jamy ustnej powstał, aby zaangażować dzieci w zajęcia, podczas których zdobędą niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, dbania o zęby, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz przełamania strachu przed regularnymi wizytami w gabinetach stomatologicznych. Chodzi o to, by dowiedziały się jak ważne jest dbanie o stan zębów już od najmłodszych lat. Podczas realizacji programu uczniowie poznali fakty dotyczące zębów, funkcji dziąseł, ogólne informacje dotyczące stanu zdrowia zębów, w tym fakty na temat płytki nazębnej, bakterii i ubytków. Otrzymali także wskazówki dotyczące szczotkowania zębów, używania nici dentystycznej itp. Wykonywali model szczęki , przeprowadzali doświadczenia z użyciem jajka i jabłka.
Nim jednak rozpoczęto realizację programu, to w pierwszej kolejności zostało przeprowadzone szkolenie koordynatora projektu, czyli wychowawcę klasy II przez ambasadora programu, podczas którego zostały wręczone Przewodniki nauczyciela oraz dołączone do nich materiały. Otrzymaliśmy także pakiety dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia lekcji: Arkusze z ćwiczeniami, Poradniki dla rodziców oraz certyfikaty ukończenia kursu dla każdego ucznia.
Oprócz uczniów klasy I i II program realizowały również dzieci z grupy 5 i 6 – latków Samorządowego Przedszkola Niezapominajka w Słupnie z siedzibą w Liszynie, za co im i ich wychowawczyni dziękujemy i gratulujemy.
Gminny Dzień Dziecka
31 maja 2019r. odbył się Gminny Dzień Dziecka na sportowo. Dużo wspaniałej zabawy, jeszcze więcej emocji sportowych i smacznych niespodzianek. będzie co wspominać.
Dzień Bezpiecznego Internetu
ROWEROWY MAJ
Nasza szkoła po raz pierwszy i jako jedyna w gminie bierze udział w ogólnopolskiej kampanii ROWEROWY MAJ.
Celem kampanii jest zachęcanie dzieci i młodzież do ruchu i aktywności, promowanie zdrowego trybu życia i ekologicznej komunikacji, zapobieganie otyłości i innym chorobom cywilizacyjnym.
W okresie od 6 do 31 maja uczniowie przyjeżdżają do szkoły na rowerach, hulajnogach, rolkach i deskorolkach, za co zdobywają punkty, rywalizując indywidualnie i klasowo. W naszej szkole uczestniczą w niej uczniowie klas I - VIII. W ramach kampanii odbyło się spotkanie z policjantem na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i budowy roweru, gra terenowa, rajd rowerowy oraz lekcje w- f z wykorzystaniem rowerów, hulajnóg, rolek i deskorolek.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Projekt Dni Zdrowia
01 - 05 kwietnia 2019 roku
Dni Zdrowia w Liszynie
W szkole w Liszynie wybrali zdrowie. Pod takim hasłem od 1 do 5 kwietnia realizowany był projekt Dni Zdrowia. Ma on już swoją wieloletnią tradycję, więc i w tym roku nie mogło go zabraknąć.
Zdrowie to niezwykle cenna wartość i dlatego trzeba nieustannie promować, szczególnie wśród uczniów, zachowania sprzyjające utrzymaniu organizmu w jak najlepszej kondycji. Była więc okolicznościowa dekoracja, prezentacja multimedialna, konkursy promujące zdrowie, ankieta dla całej społeczności szkolnej, a także aktywna duża przerwa na boisku szkolnym. Na szczęście dopisywała pogoda, więc przerwy międzylekcyjne na powietrzu były czystą przyjemnością. Dla zainteresowanych zorganizowany został też punkt pomiaru wagi i wzrostu oraz nauka obliczania wskaźnika BMI.
Dzień Otwarty
19 marca 2019
DZIEŃ OTWARTY W SZKOLE W LISZYNIE
We wtorek zaprosiliśmy sześciolatki na spotkanie z uczniami i nauczycielami. Za kilka miesięcy maluchy pójdą do pierwszej klasy. W związku z tym 19 marca otworzyliśmy dla nich drzwi szkoły, by mogły lepiej ją poznać, zobaczyć, jak pracujemy, jak wyposażone są sale lekcyjne. Dzieci przyjemnie spędziły czas, chętnie bawiły się przy tablicy multimedialnej i uczestniczyły w zajęciach z robotyki. Nie tylko podziwiały prace wykonane przez ich starszych kolegów, ale i same budowały piękne roboty. Nasi goście wspaniale bawili się z zuchami. Wszystkie sześciolatki deklarowały nawet chęć przystąpienia do gromady zuchowej. Podzielone na kilka mniejszych grup wzięły udział w zajęciach Klubu kreatywnych, wykonując piękną zieloną żabkę z papierowych kółek oraz były świadkami i uczestnikami ciekawych doświadczeń i eksperymentów, np. poznawały tajniki malowania na mleku, sprawdzały, dlaczego zgasł płomień świecy itp.). Starsze koleżanki i koledzy z klas I i II również stanęli na wysokości zadania i troskliwie opiekowali się gośćmi, pomagając w sprawnym wykonaniu wielu zadań. Na wszystkich czekała też smaczna i bardzo zdrowa przekąska w postaci jogurtu z owocowym kleksem.
Uczestniczymy w ogólnopolskich programach
Owoce w szkole i Mleko w szkole
Bieg po zdrowie
Spotkanie Pokoleń
Z babcią i dziadkiem zdrowo i wesoło
Nowy rok kalendarzowy 2019
SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
Rok 2018
Owoce, warzywa i mleko w naszej szkole.
W bieżącym roku szkolnym, propagując ideę zdrowego odżywiania, ponownie uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole. Chcemy w ten spsób zwrócić uwagę naszych uczniów na wartości odżywcze warzyw, owoców i mleka oraz na ich znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania każdego (szczególnie młodego) organizmu.
W I semestrze roku szkolnego 2018/2019 kontynuujemy realizację programu
Umiem pływać.
W tym roku również zajęcia na basenie odbywały się w piątki. Uczestniczyli w nich uczniowie, którzy realizowali ten program w ubiegłym roku szkolnym. To wielka frajda i miła odmiana.
Konkurs plastyczny w ramach warsztatów zdrowotnych
ph. Ratujemy, bo umiemy
Warsztaty zdrowotne ph. Ratujemy, bo umiemy.
21 listopada nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatch zdrowotnych, które miały przypomnieć i utrwalić umiejętność niesienia pierwszej pomocy oraz uzmysłowić jej doniosłą rolę. Spotkanie poprowadziła pielęgniarka, pani Mirosława Różycka, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w ratowaniu ludzkiego życia, np. jako pracownik pogotowia ratunkowego. Omówiła i zademonstrowała kolejne etapy udzielania pomocy, zwracając uwagę na istotne szczegóły. Każdy z uczniów miał tez możliwość sprawdzenia swoje umiejętności na fantomie. Cieszyć może fakt, że większość uczniów, także z młodszych klas, wykazała się dużą wiedzą na temat akcji ratunkowej. Warsztaty potrwają jeszcze kilka dni. Teraz czeka nas konkurs plastyczny oraz konkurs - pokaz akcji ratunkowej.
Filmowa relacja poniżej - od 2 minuty i 12 sekundy.
Śniadanie Daje Moc w klasach IV - VIII
W tym roku szkolnym również pamiętaliśmy o porządnym, zdrowym i wspólnym śniadaniu. Zorganizowaliśmy je 8 listopada, by przypomnieć o walorach i znaczeniu pierwszego posiłku w ciągu dnia. Ponadto zwróciliśmy uwagę uczniów na fakt, że to, co jest zdrowe, również może wyglądać na talerzach bardzo atrakcyjnie i tak samo smakować. Ponadto tworząc ciekawe kompozycje z warzyw i owoców uczniowie wykazywali się dużą pomysłowością. Dzieci bardzo chętnie przygotowywały posiłek, co może tylko bardzo cieszyć. Radość jest tym większa, że udało nam się zainteresować akcją także uczniów klas IV - VIII. Porządne śniadanie ważne jest w życiu każdego człowieka.
Śniadanie Daje Moc w klasach I i II
8 listopada 2018 roku
Śniadanie Daje Moc
w klasie pierwszej
Śniadanie Daje Moc
w klasie drugiej
Spotkanie z policjantami i panią psycholog ph. Stop agresji
Październik'2018
W trosce o zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo naszych uczniów zorganizowane zostało na terenie szkoły spotkanie z policjantami oraz psychologiem. Młodzi ludzie obejrzeli film prezentujący różne, nieporządane zachowania swoich rówieśników oraz uczestniczyli w dyskusji, poszukując właściwych rozwiązań wspólnie z naszymi gośćmi.
Realizacja Programu Profilaktycznego Debata
Nasza szkoła od kilku lat współpracuje z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Słupnie. Dzięki jej wsparciu, także finansowemu, możemy podejmować i realizować szereg działań promujących postawy prozdrowotne. We wrześniu 2018 roku odbyło się spotkanie z terapeutami zOśrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Płocku, w czasie
którego (w formie warsztatów) realizowany był Program Profilaktyczny Debata. Miał on za zadanie skutecznie zapobiegać problemom alkoholowym w grupie młodzieży w wieku 12 - 13 lat. Dyskusja, rozmowa oraz scenki sytuacyjne zmierzały do uświadomienia uczestnikom spotkania skali zagożenia i uczyły odpowiedniego reagowania.
Zaczynamy nowy rok szkolny
2018/2019
Gminny Dzień Dziecka w szkole w Słupnie
30 maja nasi uczniowie wzięli udział w Gminnym Dniu Dziecka zorganizowanym na orliku przy Szkole Podstawowej im. abp A. J. Nowowiejskiego w Słupnie. Imprezę otworzyli wójt gminy Marcin Zawadka, Ewa Szymańska - radna sejmiku województwa mazowieckiego oraz młodzieżowy wójt gminy - Maciej Podgrudny.
Zarówno młodsze jak i starsze dzieci znalazły tu coś ciekawego dla siebie. Były występy artystów z Krakowa dla najmłodszych, zabawy sportowe, dmuchany zamek i wiele innych atrakcji. Starsi uczniowie wzięli udział w kilku konkurencjach sportowych, zdobywając punkty dla swoich szkół. Przeciągali linę, walczyli o miano najlepszego kelnera, wprawnego koszykarza, a nawet ,,sadzili ziemniaki". Dla szkoły zdobyli puchar za trzecie miejsce. Puchary wręczali:
* zastępca wójta gminy Słupno - p. Agnieszka Ruclak,
* dyrektor CUW - p. gnieszka Biernat
* Maciej Podgrudny piastujący w środę, z okazji Dnia Dziecka, funkcję młodzieżowego wójta gminy Słupno.
Rodzinny Piknik Profilaktyczny
26 maja 2018 roku
Zdrowo żyję i nie ryzykuję
26 maja 2018 roku spotkaliśmy się na pikniku profilaktycznym. Wielką niespodzianką dla wszystkich były występy rodziców i nauczycieli, którzy opowiedzieli o zamieszaniu w krainie baśni i trzeba przyznać, że zrobili to pięknie. Jednym z punktów programu był także pokaz akcji ratunkowej oraz udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu - niezawodnych jak zawsze - ratowników płockiego WOPR. Goście oraz uczniowie, obdarzeni różnorodnymi uzdolnieniami, realizowali swoje pasje, np. na stoisku plastycznym, gdzie własnoręcznie barwili płócienne torby, utrwalając na nich rysunki i hasła profilaktyczne, a dzieci chętnie korzystały z oferty malowania twarzy. Wielu uczestników pikniku zaprezentowało swoje zdolności muzyczne, biorąc udział w karaoke. Zwycięską drużyną została rodzina Dominika z klasy IIIa. Gratulujemy!
Mogliśmy podziwiać także wspaniałe występy zespołów tanecznych z naszej szkoły, obejrzeć mecz piłki nożnej oraz uczestniczyć w zabawach i grach o charakterze sportowym.
W kąciku medycznym trzeba było wykazać się wiedzą na temat piramidy żywieniowej. Osoby zainteresowane mogły sprawdzić wzrost, poznać swoją wagę, obliczyć współczynnik BMI, a nawet sprawdzić wzrok. O problematyce prozdrowotnej przypominały także prace plastyczne - plakaty nawołujące do walki z uzależnieniami - wykonane przez uczniów, ogólnodostępne ulotki, broszurki, zagadki, rebusy i kolorowanki dla dzieci. Wybieraliśmy także Miss i Mistera Szkoły 2018. Zwycięskie korony zdobyli Jaś z klasy pierwszej i Dominika z klasy IV. Gratulujemy!
Przez cały czas trwania pikniku podniebienia gości rozpieszczane były na stoisku kulinarnym, gdzie serwowano kiełbaskę i różnorodne warzywa z grilla, owoce oraz zdrową lemoniadę domowej roboty. Ostatni punkt programu został zdominowany przez strażaków z OSP Słupno. Nie zawiedli i tym razem. Była to wielka frajda dla dzieciaków, zwłaszcza, że nie co dzień można obejrzeć dokładnie i posiedzieć w samochodzie strażackim, czy włączyć syrenę. Kulminacyjnym punktem programu były szaleństwa w pianie przygotowanej przez strażaków. Śmiechy, nawoływania, piski dzieci świadczyły tylko o tym, że pomysł był trafiony. Na szczęście aura również nam sprzyjała.
Wycieczka do Kina Przedwiośnie w Płockuna musical profilaktyczny Nowe szaty króla
17 maja oglądaliśmy w plockim kinie musical profilaktyczny pt. Nowe szaty króla. Mali widzowie, śledząc losy bohaterów, mieli możliwość przekonać się, że o wartości człowieka nie świadczy zasobny portfel ani też markowa metka przy ubraniu, ale to, w jaki sposób traktuje innych ludzi.
Realizujemy program Umiem pływać
Lekcja w-f na basenie dla klas I - III w każdy piątek.
Lekcje będą odbywały się do końca bieżącego roku szkolnego i będą kontynuowane w I semestrze roku szkolnego 2018/2019
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego
12 kwietnia 2018 rokuProjekt Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa wymyślony został po to, by skutecznie odpowiedzieć na problemy i wyzwania związane z bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyberprzestrzeni w polskich szkołach. Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego to wydarzenia edukacyjno-informacyjne prowadzone przez edukatorów w formie warsztatów z uczniami. Tak też było w naszej placówce. Dzieci podzielone na grupy wiekowe poznawały tajniki Internetu, uczestnicząc w zajęciach warsztatowych..
„Bieg po zdrowie”
W marcu tego roku przystąpiliśmy do Programu Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej „Bieg po zdrowie” opracowanego przez specjalistów Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Celem projektu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Program realizowany jest w klasie IV.
Uczniowie otrzymali w tym celu specjalnie przygotowane zeszyty ćwiczeń. Podczas zajęć uzupełniali ćwiczenia, dyskutowali, wymieniali doświadczenia, liczyli koszty palenia papierosów, oglądali krótkie filmiki w Internecie. Uczniowie wykonywali również zadania domowe m.in. przeprowadzając wywiad z osobą niepalącą.
Z tematyką programu zostali zapoznani również rodzice, którzy mieli możliwość wypowiedzenia swoich opinii na temat palenia i profilaktyki w tym zakresie w przygotowanych ankietach.
Owoce, warzywa i mleko w szkole.
Uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji Mleko w szkole oraz Owoce i warzywa w szkole.
Przerwy spędzamy także na boisku szkolnym.
Wykorzystujemy ładną pogodę. Już teraz wiele przerw spędzamy na dworze, bo ruch to zdrowie i łyk swieżego powietrza też jest mile widziany.
Dzień Marchewki
10 kwietnia zorganizowaliśmy w szkole Dziń Marchewki. Stroje na dzisiaj miały być w barwach marchewki. Przypomnieliśmy sobie jakie właściwości zdrowotne ma marchewka, jakie zwitaminy i minerały schowały się w tym chrupiącym warzywku. Jest tego całkiem sporo. Efekty naszej pracy można podziwiać na gazetce. Dla łasuchów było też marchewkowe chrupanko. Wielu uczniów podjęło zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym ph. Najciekawszy przepis na danie z marchewki. Tymczasem wpłynęły prace głównie od najmłodszych dzieci, które wykazały się dużą pomysłowością. Możemy teraz podziwiać wystawę prac i wkrótce wybierzemy najciekawszą.
Zdrowo, przyjemnie i wesoło.
22 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Ziemi Mazowieckiej w Liszynie gościliśmy wspaniałe sześciolatki. Nasi goście, wspólnie z nami miło spędzali czas. Oglądali konkurs Mam talent, podziwiając różnorodne uzdolnienia swoich starszych koleżanek i kolegów. Uczestniczyli w ciekawych zajęciach w wielu pracowniach - plastycznej, portretowej, interaktywnej, przyrodniczej, teatralnej oraz w spotkaniu i pląsach z gromadą zuchową. Każdy znalazł tu coś dla siebie, jakąś interesującą propozycję na wspólne spędzanie czasu wolnego. Można było obserwować ciekawe reakcje chemiczne i wybuch wulkanu, z pomocą starszych kolegów rozwiązywać różnorodne zadania na komputerze, rysować portrety z cienia albo malować na folii. Wielu z nich pomagało w przygotowaniu marzanny i palm wielkanocnych. Goście obejrzeli także bajkę Czerwony Kapturek w wykonaniu uczniów klas IV - VII. Nasza szkoła stara się dbać o zdrowie, toteż przygotowaliśmy degustację zdrowego jogurtu naturalnego z musem jabłkowym. Każdego z naszych gości obdarowaliśmy także upominkami przygotowanymi specjalnie na tę okoliczność.
Spotkanie zakończyło wspólne wyjście na boisko oraz spalenie marzanny w ognisku. Tym akcentem definitywnie pożegnaliśmy zimę. Drużyny chłopców tradycyjnie rozegrały mecz piłki nożnej, w którym zwyciężyła drużyna wiosny. Wierzymy, że to dobra wróżba. Pozostali uczniowie również uczestniczyli w zajęciach na placu zabaw, odbudowując swoją kondycję, nieco zaniedbaną w okresie zimy. Najważniejsze, że zabawa była udana.
Dni Zdrowia 26 lutego - 2 marca 2018 roku
IV dzień
Spotkania z pielęgniarką szkolną* klasy I - III nt. W trosce o zdrowe zęby
* klasy IV - VII nt. Dbamy o higienę
Ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród
* Konkurs plastyczny ph. Żyję zdrowo
* Konkurs ph. Owocowy ludzik
III dzień
* Wystawa prac uczniów ph. Owocowy ludzik
* Degustacja mlecznej przekąski z owocowym kleksem
* Aerobik na przerwie
II dzień
* Przygotowanie zdrowej przekąski i wspólna degustacja
* Okolicznościowa gazetka Dbaj o zdrowie
I dzień
* Inscenizacja pt. Jak to zrobiłaś, babciu?
* Wystawa prac plastycznych ph. Żyję zdrowo
Ukończone szkolenie dla nauczyciela
z zakresu tematyki zdrowotnej.
Już po raz 15. w SP w Liszynie spotkały się dwa pokolenia – babcie i dziadkowie oraz ich wnuczęta. Świętowanie Dnia Babci i Dziadka nastąpiło w tym roku nieco później z uwagi na fakt, że według kalendarza wypadał w czasie ferii zimowych. Myślą przewodnią spotkania było hasło Z babcią i dziadkiem zdrowo i wesoło. Goście nas nie zawiedli i jak każdego roku licznie przybyli na uroczystość.
To były wspólne, miłe chwile, a babcie i dziadkowie z dumą i łezką w oku śledzili artystyczne popisy ukochanych wnucząt. Przyznać trzeba, że dzieci bardzo się starały i ze sceny popłynęło wiele ciepłych słów pod adresem gości. Przygotowane samodzielnie piękne upominki, wspaniałe życzenia oraz salwy buziaków dopełniły reszty.
Nasi goście delektowali się herbatką, świeżymi owocami, a także dostarczonymi przez mamy i babcie pysznymi i zdrowymi ciastami z domowego wypieku. Babcie i dziadkowie podziwiali swoje portrety, wykonane przez dzieci i chętnie zabierali je do domu, na pamiątkę. Uczestniczyli we wspólnych zabawach z wnuczętami. Było zdrowo i wesoło. Już dziś serdecznie zapraszamy babcie i dziadków na spotkanie w przyszłym roku!
Dzień Bezpiecznego Internetu - 6 lutego 2018r.
Dzień Bezpiecznego Internetu - DBI 2018
Obchodziliśmy go 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji.
Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
Zapraszamy do udziału w konkursie na wspólne logo szkół Gminy Słupno
zabiegających o certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.